Junior Technical Assistant
Technical Assistant – Gr-III(1)

Name Department Office Phone
Anjani Prasanna P PME & BDG 2309
Aparna S IT Group 2522
P.Appala Raju Magnetotellurics 2415
Arvind Kumar Gupta Magnetotellurics 2487
Dinesh Kumar S Geology, Remote Sensing and GIS 2629
Farveen Begum Earth Process Modelling 2329
Jangala Naresh Datacenter & Knowledge Network 2341
Kiran Kumar B Hydrogeochemistry 2343
Kusireddi Dhanam Engineering & Airborne Geophysics 2335
K Lakshmana Rao Civil Engineering 2373
Linga D Geochemistry 2433
Mallika K Earthquake Hazard Studies 2514
Manjula L Geomagnetic Observatories 23434737
Mohd. Rafique S Attar Marine Seismics 2512
MD Arif Geochronology & Isotope studies
Mothukuri Shiva Krishna Magnetotellurics and Deep Resistivity Sounding 2407
Murthy P B R Geochronology & Isotope studies 2440
Nageswara Rao B Gravity & Magnetics 2482
Narendra Babu Magnetotellurics 2401
Narakula Srinivasa Rao Gravity and Magnetics 2837
Parasha Ramulu V Geochemistry 2432
Pradeep Kumar V Airborne Electromagnetics 2313
Prem Kumar N Deep Seismics 2735
Pavan Miryala Geochronology and Isotope Studies 2435
Ravinder S Geothermics and Rock Mechanics 2547
Renuka K Deep Seismics 2746
Saidixith M Bills 2424
Sameena Anjum Information 2364
Satendra Singh Marine Seismics 2750
Sawant Sariput S Geochemistry 2448
Seshu D Airborne Electromagnetics 2326
Sridhar A Library,IPR,Maps & Drawings 2554
Srinivas D Earthquake Hazard Studies 2438
Sunil Kumar Civil Engg. 2373
Sunil Kumar Roy Earthquake Hazard Studies 2438
Swarna Priya P Gravity & Magnetics 2320
Tandule Hemasundar Rao HRD 2352
Uma Vadapalli Shallow Seismics 2339
Venkata L Madhavi M Datacenter & Knowledge Network 2341
Waseem Raza Geochronology and Isotope Studies 2428


Senior Technical Assistant
Technical Assistant – Gr-III(2)

Name Department Office Phone
Suseela G Geochronology and Isotope Studies 2816
Venkatesham K Geochronology and Isotope Studies 2606


Technical Officer – A
Grade III (3)

Name Department Office Phone
Amol Eknath M Gravity & Magnetics 2312/2482
Ashok Kumar Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2328
Anitha Reddy G PME & BDG 23434622
Balu G Geochronology & Isotope Studies 2435
A Srinivas IT GROUP 2522
Gudapati Suresh Earthquake Hazard Studies 2475
Karuppannan P Deep Seismics 2702
Narsing Rao M Dispensary 2586
Praveen D Airborne Electromagnetics 2508
Prasad B N V Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2483
Pavan Kishore P Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2340
N.Phani Chandrasekhar GeoMagnetic Observatories 2551
Ramesh Babu N Gravity & Magnetics 2425
Ravi G Geothermics and Rock Mechanics 2470
Sai Vijaykumar P Deep Seismics 2512
Srihari Rao M Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2464
Sandeep Mavi Geochronology & Isotope studies
Simhadri Naidu M GPS & Geodesy 2510
N Sathaiah Hydrogeochemistry 2627
Uma Anuradha M Earthquake Hazard Studies 2866


Technical Officer – B
Grade III (4)

Name Department Office Phone
Chinna Reddy K Magnetotellurics 2407
Nagaiah E Electrical Geophysics 2561
Parveen Begum Shaik Airborne Electromagnetics 2491
Srinivas K N S S S Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2340
Surinaidu Lagudu Earth Process Modeling 2375
Suresh M Airborne Electromagnetics
Vamsi Krishna G Geochemistry 2717
Vasudevan G Shallow Seismics 2328
Venkateswara Rao B Transport 2529
Vivekanand Pandey Marine Seismics 2755
Venkatesh Vempati Earthquake Hazard Studies 2507


Technical Officer-C
Grade III (5)

Name Department Office Phone
Amit Kumar Bansal GPS and Geodesy 2764
BRK Venkatpathi Shallow Seismics 2330
Dasaram B Geochemistry 2448
Krishna Rao A Library,IPR,Maps & Drawings 2540
Subramanyam K S V Geochemistry 2578
Prasanti A Marine Seismics 2749
M Venu Gopal Civil Engg. 2836
Venkat Rao N Deep Seismics 2726


Technical Officer-EI
Grade III (6)

Name Department Office Phone
Baruah B C Earthquake Hazard Studies 2524
Chandra Sekhar Rao K GeoMagnetic Observatories. 23434737
Krishna Rao A Library,IPR,Maps & Drawings 2541
Ratnamala K Shallow Seismics 2464
Seshagiri K V V Pump House 2530
Srinivas G S Shallow Seismics 2335
Solomon Raju P Earthquake Hazard Studies 2524
Dr.Shuchismita Benjwal Dispensary 23434606
Thiagarajan S Airborne Electromagnetics 2826
Tirupathi M Gravity & Magnetics 2386
Venkateswarlu B Accounts 2363


Technical Officer-EII
Grade III (7)

Name Department Office Phone
Brabhakar A M S Electrical, UPS and AC 2545
Narsi Reddy D Horticulture 2588
Nageswara Rao K (Superintending Engineer) Civil 2836
Patil D J Geochronology & Isotope Studies 2883
Prasad A S S S R S Marine Seismics 2734
Sarma A N S Earthquake Hazard Studies 2475
Srinivasulu R S K Shallow Seismics 2536
Surya Prakasa Rao G Deep Seismics 2728
Veeraswamy K Magnetotellurics 2813
Dr. V. Venugopal Rao RMO 23434747


Technical Officer-EII
Grade III (7)

Name Department Office Phone
Brabhakar A M S Electrical, UPS and AC 2545
Narsi Reddy D Horticulture 2588
Nageswara Rao K (Superintending Engineer) Civil 2836
Patil D J Geochronology & Isotope Studies 2883
Prasad A S S S R S Marine Seismics 2734
Sarma A N S Earthquake Hazard Studies 2475
Srinivasulu R S K Shallow Seismics 2536
Surya Prakasa Rao G Deep Seismics 2728
Veeraswamy K Magnetotellurics 2813
Dr. V. Venugopal Rao RMO 23434747


Technical Officer-EI
Grade III (6)

Name Department Office Phone
Baruah B C Earthquake Hazard Studies 2524
Chandra Sekhar Rao K GeoMagnetic Observatories. 23434737
Krishna Rao A Library,IPR,Maps & Drawings 2540
Seshagiri K V V Pump House 2530
Ratnamala K Shallow Seismics 2464
Srinivas G S Shallow Seismics 2335
Solomon Raju P Earthquake Hazard Studies 2524
Dr.Shuchismita Benjwal Dispensary 23434606
Thiagarajan S Airborne Electromagnetics 2826
Tirupathi M Gravity & Magnetics 2386
Venkateswarlu B Accounts 2363


Technical Officer-C
Grade III (5)

Name Department Office Phone
Amit Kumar Bansal GPS and Geodesy 2764
BRK Venkatpathi Shallow Seismics 2330
Dasaram B Geochemistry 2448
Subramanyam K S V Geochemistry 2578
Prasanti A Marine Seismics 2749
M Venu Gopal Civil Engg. 2836
Venkat Rao N Deep Seismics 2726


Technical Officer – B
Grade III (4)

Name Department Office Phone
Chinna Reddy K Magnetotellurics 2407
Nagaiah E Electrical Geophysics 2561
Parveen Begum Shaik Airborne Electromagnetics 2491
Srinivas K N S S S Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2340
Surinaidu Lagudu Earth Process Modeling 2375
Suresh M Airborne Electromagnetics
Vamsi Krishna G Geochemistry 2717
Vasudevan G Shallow Seismics 2328
Venkateswara Rao B Transport 2529
Vivekanand Pandey Marine Seismics 2755
Venkatesh Vempati Earthquake Hazard Studies 2507


Technical Officer – A
Grade III (3)

Name Department Office Phone
Amol Eknath M Gravity & Magnetics 2312/2482
Ashok Kumar Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2328
Anitha Reddy G PME & BDG 23434622
Balu G Geochronology & Isotope Studies 2435
A Srinivas IT GROUP 2522
Gudapati Suresh Earthquake Hazard Studies 2475
Karuppannan P Deep Seismics 2702
Narsing Rao M Dispensary 2586
Praveen D Airborne Electromagnetics 2508
Prasad B N V Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2483
Pavan Kishore P Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2340
N.Phani Chandrasekhar GeoMagnetic Observatories 2551
Ramesh Babu N Gravity & Magnetics 2425
Ravi G Geothermics and Rock Mechanics 2470
Sai Vijaykumar P Deep Seismics 2512
Srihari Rao M Seismic Tomography & Micro Seismic Monitoring 2464
Sandeep Mavi Geochronology & Isotope studies
N Sathaiah Hydrogeochemistry 2627
Simhadri Naidu M GPS & Geodesy 2510
Uma Anuradha M Earthquake Hazard Studies 2866


Senior Technical Assistant
Technical Assistant – Gr-III(2)

Name Department Office Phone
Suseela G Geochronology and Isotope Studies 2816
Venkatesham K Geochronology and Isotope Studies 2606


Junior Technical Assistant
Technical Assistant – Gr-III(1)

Name Department Office Phone
Anjani Prasanna P PME & BDG 2309
Aparna S IT Group 2522
P.Appala Raju Magnetotellurics 2415
Arvind Kumar Gupta MTS 2487
Dinesh Kumar S Geology, Remote Sensing and GIS 2629
Farveen Begum Earth Process Modelling 2329
Jangala Naresh Datacenter & Knowledge Network 2341
Lohith Kumar Aquifer Mapping 2560
Kiran Kumar B Hydrogeochemistry 2343
Kusireddi Dhanam Engineering & Airborne Geophysics 2335
K Lakshmana Rao Civil Engineering 2373
Linga D Geochemistry 2433
Mallika K Earthquake Hazard Studies 2514
Manjula L Geomagnetic Observatories 23434737
Mohd. Rafique S Attar Marine Seismics 2512
MD Arif Geochronology & Isotope studies
Mothukuri Shiva Krishna Magnetotellurics and Deep Resistivity Sounding 2407
Murthy P B R Geochronology & Isotope studies 2440
Nageswara Rao B Gravity & Magnetics 2482
Narendra Babu Magnetotellurics 2401
Narakula Srinivasa Rao Gravity and Magnetics 2837
Parasha Ramulu V Geochemistry 2432
Pradeep Kumar V Airborne Electromagnetics 2313
Prem Kumar N Deep Seismics 2735
Pavan Miriyala Geochronology and Isotope Studies 2435
Ravinder S Geothermics and Rock Mechanics 2547
Renuka K Deep Seismics 2746
Saidixith M Bills 2424
Sameena Anjum Information 2364
Satendra Singh Marine Seismics 2750
Sawant Sariput S Geochemistry 2448
Seshu D Airborne Electromagnetics 2326
Sridhar A Library,IPR,Maps & Drawings 2554
Srinivas D Earthquake Hazard Studies 2438
Sunil Kumar Civil Engg. 2373
Sunil Kumar Roy Earthquake Hazard Studies 2438
Suresh P Library 2362
Swarna Priya P Gravity & Magnetics 2320
Tandule Hemasundar Rao HRD 2352
Uma Vadapalli Shallow Seismics 2339
Venkata L Madhavi M Datacenter & Knowledge Network 2341
Waseem Raza Geochronology and Isotope Studies 2428